Gustav Rydstedt klar för Stanford Cardinal 

Nu är det klart att Solna Chiefs Gustav Rydstedt blir förste svensk att gå direkt från juniorfotboll till collegefotbollens högsta nivå, 1-A. Gustav har klarat de tuffa akademiska krav som ställs för att gå på Stanford och dessutom fått ett stipendium för att spela med fotbollslaget!

-Jag har fått ett 1-års stipendium till att börja med. Om det går bra får jag förlängt till fyra år. Jättekul, men också nervöst, säger Gustav själv.

Målet är att klara fotboll och studier så bra att han slår sig in i laget och tar en starting plats inom två år. Det kommer att bli tufft och kommer kräva hårt jobb. Coacherna har gillat vad dom sett av Gustav såhär långt men vill att han ska bli både starkare och snabbare. Det dom fastnat för är hans storlek, snabba fötter och potential att utvecklas. 25 repetitioner på 100 kg i bänkpress, 260 kg i knäböj och 40 yards på 4,8-4,9 sekunder är ungefär vad som krävs.

Inte bara fotbollen är svår att klara, Stanford är en av USA:s absolut bästa och akademiskt mest prestigefulla skolor.

-Minst lika tuff som fotbollen, tror Gustav.

Troligen blir det fysik som huvudämne och kanske blir det mer än fyra års studier där borta. Det är dock långt bort i tiden, närmast väntar hård träning och förberedelser inför den stora utmaningen där borta.

Hela Solna Chiefs önskar Gustav lycka till! 

Text: Leo Billgren


<<Tillbaka